Młodzieżowe Centrum Kultury

http://www.niemennonstop.pl/var/self/storage/images/media/images/logotypy/emcek/1899-1-pol-PL/emcek.gif

 

Wystartowaliśmy w środku lata 1987 r. W centrum obiektu zainstalowała sie administracja i dyrekcja, obok kino na 85 miejsc (przy którym powstał DKF) i kawiarnia MCK – Cafe; w lewym skrzydle biblioteka muzyczna, w prawym studio muzyczne (później doszło tu studio nagrań) i laboratorium języków obcych; w dole zorganizowano salon wystawowy otwierający się na inną przestrzeń w której miały odbywać się dyskoteki. W 1988 do MCK-u „przytuliła się” grupa kolekcjonerów oraz różnej maści zbieraczy staroci (Słupski Klub Kolekcjonera).

Naszym pierwszym dużym przedsięwzięciem była akcja muzyczna „Słupska Scena Prowincjonalna”, występowały znane polskie kapele odjazdowe (z Turbo na czele) oraz zaproszone grupy nowofalowe z Europy Zachodniej, które przybyły prosto z sopockiej Opery Leśnej.

W latach następnych (1989-90) bardzo rozwinął się Dział Muzyczny – nastąpiła prawdziwa eksplozja zespołów muzycznych – oraz galeria, w której prezentowano wystawy fotograficzne (m. in. ogólnopolska wystawa „Dziecko Wiejskie”), zainicjowano cykl imprez pn. OKO.

Rok 1991 był rokiem I Festiwalu Piosenki Dziecięcej, który z powodzeniem odbywa się do dzisiaj. Wtedy też powołany został nowy DKF „Projekcja”. W następnym roku utworzono dział teatralny, a w grudniu jako jedyni w Słupsku włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Jurka Owsiaka pn. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której rezultaty przekroczyły wszelkie oczekiwania (zebrano ponad 7 mld starych złotych). Od tej pory każdego roku w listopadzie słupski sztab WOŚP rozpoczyna swoją działalność właśnie w MCK.

W 1993 roku rozpoczął swoją impresaryjną działalność art contact, doprowadzając jeszcze w styczniu do dwóch b. dobrych koncertów (Voo Voo oraz grupy Lecha Janerki).

W 1994 r. położyliśmy duży nacisk na organizowanie różnych form pomocy charytatywnej dla wszystkich, którzy takiej pomocy wymagali oraz zabezpieczenie czasu wolnego (ferie, wakacje) dzieci i młodzieży. W roku 1994 powołany został do życia Dział Edukacji Filmowej, z Klubem Filmowym „15”, a dział teatralny uruchomił dodatkowo scenę monodramu i grupę teatralną dzieci niepełnosprawnych.

W lutym następnego roku MCK – jako jedyna placówka na Pomorzu włączył się organizacyjnie do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu „8 Wspaniałych”, poszukującego i promującego pozytywne postawy wśród młodzieży.

W 1997 roku mieliśmy I słupską edycję konkursu „Od przedszkola do Opola”.

Jedną z ważniejszych imprez cyklicznych MCK-u są MCKM-y, których pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku. – Miejskie Coroczne Kwazary Młodych to formuła przyznająca stypendia dla artystycznie uzdolnionej młodzieży. W 2001 roku wystartował „art festival” – impreza prezentująca kulturę różnych narodów (pierwszy rok należał do Irlandii).

W 2003-2005 roku odbyły się dwie edycje multimedialnej akcji ”Modna szkoła” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W 2005 roku zrealizowano program Młodzieżowe Centrum Edukacji przez Sztukę, w ramach którego odbyły się spotkania z wybitnymi filmoznawcami, wykłady z filozofii i etyki, wykłady z historii sztuki i literatury, a także warsztaty teatralne, taneczne, wokalne i gitarowe.

W 2006 zorganizowaliśmy I festiwal młodych talentów NIEMEN NON STOP, który – mamy nadzieję – stanie się w następnej edycji festiwalem ogólnopolskim. W tym roku ruszyła także Galeria Interdyscyplinarna.

 

 Kontakt:

al. 3 Maja 22
76-200 Słupsk
tel./fax (059) 843 11 30

e-mail:mck.slupsk@wp.pl

Internet: http://www.emcek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Sprawdźmy czy nie jesteś botem:

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress